Farelerin İmparatoru Walt Disney

WaltDisneyAndMickeyMouse

Walt Disney ya da gerçek adıyla Walter Elias Disney. İlk gençliğinde karikatüre olan tutkusu dolayısıyla, doğduğu kent Chicago’nun yerel gazetelerin kapılarını aşındırmaya başlar. Ancak sözleşmiş gibi, tüm gazetelerin editörleri karikatüre pek yeteneği olmadığını söylerler. Özellikle tek karelik karikatürler için “iyi” bir espri anlayışının olmamasıyla eleştirilen Walter, bant karikatürü denemeye karar verir.

Bir rivayete göre evinin garajında, bir başkasına göre kiraladığı çatı katındaki fareler ona ihtiyacı olan ilhamı verirler. Mickey Mause adıyla başlattığı bant karikatürler tutar. Bir süre sonra da bu bant karikatürlerin canlandırma sinema olarak kullanılması fikri doğar.

İlk filmlerde mafyoz bir “anti kahraman” olan Miki Fare, daha sonra giderek “evcilleşir” ve Amerikalıların kolayca kabullenebileceği bir aile ferdi haline gelir.

Walt Disney, özellikle görkemli, renkli ve uzun metraj animasyon sinema filmleriyle sıçrama yapar.

Yeteneksiz karikatürist Disney, kısa sürede milyonlar kazanan bir işadamı haline gelir. Özellikle dönemin tartışmasız en büyük sinemacısı Charlie Chaplin’in övgüleriyle saygınlığı artar.

Birçok filme imza atan Walt Disney, aynı zamanda yeni tipler yaratmaya ve maceralarını çizmeye de devam eder.

Çizgiroman dünyasında ve sinemada bir fenomen haline gelir.

1950’li yıllarda Disneyland projesini geliştirir. Artık dünyanın birçok noktasında açılmış olan Disneyland’ların ilki 1955’te açılır. Disneyland, sadece çocuklar için değil büyükler için de tam bir “masal dünyası”dır. Lunaparkı endüstriyel bir yaklaşımla yeniden yorumlayan Disneyland’lar olağanüstü başarı kazanır.

Sadece çizgiroman, çizgifilm ve Disneyland değil oyuncak ve konfeksiyon ürünlerinin telifleri de servetine servet katar Walt Disney’in.

1966 yılında 65 yaşında öldüğünde dünyaya da “yarattığı dünyaya” da doyamamıştır. Ölüm nedeni olan kanserin tedavisinin bulunmasından sonra “canlandırılmak” üzere bedeninin dondurulmasını vasiyet eder ve vasiyeti yerine getirilir.

Walt Disney’in cansız bedeni 45 yıldır canlanmayı bekliyor. Bu arada ilkini 1923 yılında kurduğu, milyarlarca dolarlık şirketler topluluğu büyümeyi sürdürüyor.