Boyalı Basının Mucidi Randolph Hearst

William_Randolph_Hearst

Tam adı William Randolph Hearst… 1863’te San Fransisco’da doğan Hearst, California’da milyonerlerin mekanı Beverly Hills’te 1951 yılında ölünceye dek, Amerikan ve Dünya medyasını dönüştüren işlere imza attı.

Bir altın madeni sahibi ve Senatör olan George Hearst’ün tek oğlu, gazete ve dergilerinde öyle bir yayın politikası uyguladı ki, bazılarına göre, bir anlamda gazeteciliğin nasıl yapılmaması gerektiğini göstererek, “ilkeli” gazeteciliğin kurallarının oluşmasına yardımcı oldu.

Gazetelerinde bol ve renkli fotoğraf kullanılıyor, vahşet ve suç haberlerini öne çıkarılıyor, bilimsel konularda bilim dışı ve olay yaratan makaleler yayınlanıyordu. Tabii tüm bunlar çarpıcı başlıklar ve kavgacı bir tutumla yansıtılıyordu.

Babasının siyasi nedenlerle satın aldığı, zor durumdaki Examiner gazetesini kısa sürede kâra geçirdikten sonra 1895’de New York basın piyasasına girdi. Bağımsız gazete Morning Journal’ı satın aldı. Gazetenin yazı kadrosunu geliştirdi. Modern çizgiromanın yaratıcısı sayılan Richard F. Outcault ile anlaştı. Daha sonra adı New York Journal – Amerikan olacak gazete, spekülatif haber ve fotoğrafları, kavgacı tutumu ve 1 cente kadar düşürülen fiyatıyla benzeri görülmemiş satış rakamlarına ulaştı.

Gerçekleştirdiği yayınlarla İspanya ile ABD arasında savaşa neden olduğu ve bunu sadece gazete satışlarını artırmak için yaptığına o dönemde yaygın olarak inanılırdı. Başkan McKinley’in öldürülmesinden beş ay önce, başka çare kalmadığında siyasal suikastların mubah olabileceğini belirten bir yazı yazdı. Bu nedenle McKinley’in yerine geçen Theodore Roosevelt ilk resmi mesajında isim vermeden Hearst’ü suçladı.

ABD’nin Birinci Dünya Savaşı’na girmesine karşı çıktı. Almanya yanlısı ve ABD’nin içe kapanmasını savunan yayınlar dolayısıyla İngiltere ve Fransa, Hearst muhabirlerinin savaş sırasındaki iletişimini engellemeye çalıştı.

1925 yılında ABD’nin her köşesinde William Randolph Hearst’ün kurduğu veya ele geçirdiği, tirajı 2 milyonu bulan 40 civarında gazete ve dergi vardı.

Roman yayıncılığı ve sinema yapımcılığında da başarılı oldu.

San Simeon’da yaptırdığı görkemli şatosunu döşetmek için çok sayıda antika ve sanat ürünü satın alması ve 1930’ların ekonomik durumu Hearst’ün zor günler yaşamasına neden oldu. Bazı gazeteleri elinden çıkardı ama İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yine toparlandı.

1900’lerin ilk on yılında aktif olarak yapmayı denediği politikaya diğer dönemlerde doğrudan katılmadı.

Gerçek anlamda ilk medya imparatoru Hearst’ün çeşitli biyografileri yayınlandı. Orson Welles’in Yurttaş Kane adlı filminin kahramanı Charles Foster Kane büyük ölçüde Hearst’ü yansıtır.