23-29 Eylül

23 Eylül

1856 yılında bugün, Türkiye’nin ilk demiryolu hattı olacak İzmir – Aydın demiryolu imtiyazı İngilizlere verildi. Hat, 10 yıl sonra işletmeye açılacaktı. 1950 yılına kadar verilen imtiyaz, 1935 yılında şirketten satın alınacaktı.

 

24 Eylül

1974 yılında bugün, Kıbrıs Barış Harekâtı dolayısıyla ABD Senatosu askeri yardımı kesti… Dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in ABD’li mevkidaşı Henry Kissinger ile yaptığı görüşmeler sonucu karar ertelendi. Daha sonra, uygulanacak ve 1978 yılına kadar sürecek askeri ambargo, “yerli savunma sanayi”nin stratejik bir ihtiyaç olduğunu bir kez daha hatırlatacaktı.

 

25 Eylül

1956 yılında bugün, İstanbul’da büyük bir istimlak başladı. İstimlakler sonucu, suriçinde, özellikle Vatan Caddesi’nin açılacağı bölgede büyük bir yıkım olacaktı. İstimlaklerle ilgili konuşan Başbakan Adnan Menderes, “Memleket baştan aşağı yeniden inşa olmaktadır” dedi…

 

26 Eylül

1990 yılında bugün Devlet İstatistik Enstitüsü büyük Marmara depreminin maliyetini açıkladı. DİE’ye göre 17 Ağustos depremi konutlara 2,1 milyar dolar hasar vermişti. Tam bir yıl sonra Zorunlu Deprem Sigortası uygulaması başlayacak, tam 12 yıl sonra konutların sadece yüzde 27’si sigortalanmış olacaktı.

 

27 Eylül

1971 yılında bugün, Van Feribot İskelesi’nde gerçekleştirilen bir törenle Türkiye ile İran arasındaki demiryolu hattı hizmete girdi.

 

28 Eylül

1864 yılında bugün, siyasi parti ve sendikaların oluşturduğu Birinci Enternasyonal’in ilk kongresi, Londra’da Saint Martin’s Hall’da toplandı. Toplantıda, “ekonomik özgürlüğün gerçekleşmesi için”, sınıflı toplumun, özel mülkiyetin ve sürekli orduların kaldırılması konuları da ele alındı.

 

29 Eylül

1887 yılında bugün Alman asıllı ABD’li mucit Emile Berliner gramofon patentini aldı. Dev bir müzik sanayisine inşa edecek ilk tuğla yerine konmuştu.