30 Eylül – 6 Ekim

30 Eylül

1978 yılında bugün, Başbakan Bülent Ecevit’in ütopyası Köy-Kent projesinin ilk uygulaması Mudurnu’ya bağlı Taşkesti köyünde başlatıldı.

 

1 Ekim

1880 yılında bugün Thomas Alva Edison, ilk ampül fabrikasının açılışını yaptı. O günden sonra dünyada “gece ve gündüz” farkı azalmaya başladı.

1949 yılında bugün, “teorik kurucu babası” Karl Mark’ın sanayi toplumlarında gerçekleşeceğini öngördüğü komünizm bir köylü toplumunda daha kuruldu. Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk başkanı Mao Zedong oldu.

 

2 Ekim

1964 yılında bugün, bilim adamlarınca yapılan bir açıklamayla, sigaranın kanser nedeni olabileceği anlaşıldı. Bu bilgi, sigarayı öven, sağlığa yararlı olduğunu iddia eden reklamların sonunu getiren süreci başlatacaktı.

 

3 Ekim

1931 yılında bugün, hükümete Türk ekonomisiyle ilgili çeşitli raporlar sunan yabancı uzmanların önerisiyle hazırlanan 1715 sayılı yasaya dayanarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası hizmete açıldı.

 

4 Ekim

1905 yılında bugün Wright kardeşlerden Orville, yaptıkları uçakla kısa bir süre de olsa havada kalarak ilk uçan insan unvanını kazandı ve havacılık sanayiinin temellerini attı.

1957 yılında bugün Sovyetler’in uzaya gönderip, yörüngeye oturtmayı başardığı ilk uydu Sputnik, Doğu ve Batı blokları arasındaki uzay yarışını başlattı. Sputnik’ten sadece iki yıl sonra aynı gün, Sovyetler’in Luna – 3 adlı roketi, ayın görünmeyen yüzünün ilk fotoğraflarını çekecekti.

 

5 Ekim

1925 yılında bugün, genç Cumhuriyet’in ilk altını İstanbul Darphanesi’nde basılarak, Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal’e gönderildi.

 

6 Ekim

1926 yılında bugün, Türkiye’nin ilk uçak fabrikası Kayseri’de açıldı. Fabrika, demiryolu müteahhidi Nuri’nin (Demirağ) bir yatırımı olarak gerçekleşti. Bu fabrikalarda 1940’lı yıllara kadar uçak üretilecek ve ihracatı yapılacaktı.