18-24 Kasım

18 Kasım

1928 yılında bugün, Walt Disney’in çizgi film karakteri Mickey Mouse’un ilk film gösterimi yapıldı. Önceleri bir anti kahraman olan Mickey Mouse, giderek “sevimlileşecek” ve dev bir sektörün doğmasına yol açacaktı.

 

19 Kasım

1900 yılında bugün, siyasi haklarını talep eden İngiliz kadınları Avam Kamarası’na zorla girmeye çalıştı. 119 kadın tutuklandı. 9 yıl sonra benzeri bir gösteri Meşrutiyet Meclisi önünde Osmanlı kadınları tarafından yapılacaktı.

 
 
 

20 Kasım

1961 yılında bugün, 26. Hükümet, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir koalisyon olarak kuruldu. İsmet İnönü’nün başbakanlığındaki bu ilk koalisyonun ömrü 7 ay olacaktı. Hükümetin Çalışma Bakanı ise bir süre sonra İnönü’nün yerine geçecek, genç gazeteci Bülent Ecevit’di…

 

21 Kasım

1905 yılında bugün, Albert Einstein’ın “Cismin ataleti içerdiği enerji miktarına bağlı mıdır?” başlıklı makalesi yayınlandı. E=mc2 formülüyle ifade edilen enerji ile kütle arasındaki ilişkinin ispatından 101 yıl sonra aynı gün Türkiye’de Erke Dönergeci adlı devri daim makinesinin tanıtımı yapılacaktı. Evet, aynı gün…

 

22 Kasım

1948’de bugün, İstanbul Ticaret Odası’nın “millileştirilmesi” sürecini yürüten “Limancı” lakaplı Ahmet Hamdi Başar’ın kurduğu İstanbul Tüccar Derneği’nin girişimiyle II. İktisat Kongresi toplandı. Sivil inisiyatif ile toplanan tek iktisat kongresi 27 Kasım’a kadar sürecekti. Döneminde oldukça önemli sonuçları olan kongre daha sonra “unutulacak” ve II. İktisat Kongresi 1981 yılında bir kez daha toplanacaktı.

 

23 Kasım

1970 yılında bugün, Avrupa Birliği’ne (o günlerin Ortak Pazar’ı) üyeliğimiz için 22 yıllık bir geçiş dönemini öngören Karma Protokol Brüksel’de imzalandı. Bu protokole göre Türkiye’nin üyeliği 1992’de gerçekleşecekti.

 

24 Kasım

1941 yılında bugün, ekmeğin karneye bağlanmasından sonra ikinci adım atıldı ve ekmek dışındaki tüm unlu mamullerin yapımı yasaklandı. Börek, çörek ve pasta dahil birçok yiyecek “yasak mal” oldu.