25 Kasım – 1 Aralık

25 Kasım

1998 yılında bugün muhalefetin Türkbank ihalesi nedeniyle, Başbakan Mesut Yılmaz hakkında verdiği gensoru, TBMM’de 314 oyla kabul edildi ve 55. Hükümet düştü. Yılmaz’ın istifasını verdiği Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “bu parçalı meclisten hükümet çıkarmak kolay değil” diyecek ve hükümeti kurma görevini, 77 milletvekiline sahip DSP’nin Genel Başkanı Bülent Ecevit’e verecekti. Türkbank ihalesiyle ilgili konuşan işadamı Korkmaz Yiğit, açıklamalarıyla hükümeti düşürmüştü.

 

26 Kasım

1954 yılında bugün Kapalıçarşı büyük bir yangınla harap oldu. 1394 dükkan ve çarşı yanındaki birkaç han ve bina büyük hasar gördü.

 

27 Kasım

1967 yılında bugün II. Dünya Savaşı boyunca İngiltere’den yaptığı radyo yayınlarıyla “Özgür Fransa’nın Sesi” olan, savaş kahramanı general ve Başbakan Charles de Gaulle İngiltere’nin Ortak Pazar’a (bugünkü AB) girmesini veto etti.

 

28 Kasım

1940 yılında bugün, savaş dolayısıyla alınan tedbirlere bir yenisi eklendi ve 500 kilogramdan fazla tahıl stoklarına Ticaret Bakanlığınca el konulacağı açıklandı.

 

29 Kasım

1935 yılında bugün İstanbul Paşabahçe Şişe ve Cam Fabrikası Başvekil İsmet İnönü tarafından açıldı. Bir gün önce de Bursa Merinos Fabrikası ile Gemlik Suni İpek Fabrikası’nın temelleri atılmıştı.

 

30 Kasım

1925 yılında bugün, TBMM kürsüsünün arkasına “Hakimiyet milletindir” yazısı Osmanlıca olarak asıldı. Daha sonra Harf ve Dil devrimleri sonrası Latin harfleriyle “Egemenlik ulusundur” şeklinde yer alan Atatürk’ün sözü, şu anda “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” olarak TBMM’de duruyor. Orijinal ve uzun hali ise şöyledir: “Hakimiyet bilâ kayd-u şart milletindir.”

 

1 Aralık

1913 yılında bugün, Ford Motor’un fabrikasında ilk hareketli montaj hattı çalışmaya başladı. Seri üretim sayesinde ucuzlayan otomobillerin yaygın olarak kullanılmaya başlaması tüm dünyayı değiştirecekti…