Saniyede 250 dolar kazanan adam William Henry Gates III

bill-gates-1984

Ya da bizim bildiğimiz şekliyle, kısaca Bill Gates. Kuşaklardır avukat olan bir ailenin, yine avukat olması beklenen bir oğlu olarak 1955 yılında ABD Seattle’da doğar. Ailesinin beklentilerine uygun okullarda okurken gittiği bir bilişim kursu kendi hayatını da dünyanın gidişatını da değiştirecek olaylar silsilesini başlatır. Bu kurstan sonra, okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarında basit bilgisayar programları geliştirmeye başlar. Bir süre sonra yazılmış bilgisayar programlarındaki hataları bulmak için çalışır. 1972 yılında henüz 17 yaşındayken ilk şirketini kurar: Traf-O-Data… Trafik sayım ve kontrolü için ürettikleri yazılımlar 20 bin dolarlık satış yapar.

Kişisel bilgisayarların henüz emekleme çağında olduğu bir dönemde Altair firması için BASIC yazılım dilini geliştirir. İşlerin giderek daha da büyümesiyle Bill Gates, Harvard Üniversitesi’ndeki hukuk öğrenimini yarım bırakır ve Microsoft’u Allen’le birlikte kurar.

1977 yılına gelindiğinde Gates’in müşterileri arasında General Electric, Apple, Tandy ve Commodore vardır. Ayrıca FORTRAN, COBOL, Pascal gibi yazılım dillerini de geliştirir. 1979’da 13 çalışanı ve 3 milyon dolarlık satışı olan Microsoft’un, birkaç yıl sonra 1000 çalışanı olur. 1980’lerde sadece MS-DOS işletim sistemi 120 milyon nüsha satar.

1986 yılında halka açılan Microsoft’un değeri kısa sürede artar. Bill Gates’in yüzde 45’lik hissesinin değeri 1 milyar doları aşar. Sürekli geliştirdiği işletim sistemleri ve ofisler için hazırladığı program grupları milyarlarca nüsha satar.

Bu hızda bir büyüme, tarihin hiçbir döneminde görülmemiştir. Defalarca dünyanın en zengin adamı olan Bill Gates, yaptığı yardımlarla da gündeme gelir. Her yıl ABD ya da dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir sorunu çözmeye yönelik milyarlarca dolarlık yardım yapar. Özellikle Afrika’da birçok hastalığın tehdit olmaktan çıkmasına yardımcı olur.

Birkaç yıl önce bir başka milyarder olan Warren Buffet ile dünyanın en büyük ve ilginç yardım faaliyetini başlatır. Servetlerinin en az yarısını bağışlama sözü veren bu iki milyarder, açtıkları kampanya ile diğer milyarderlere de çağrıda bulunur. “Söz Ver” başlıklı kampanyaya bugüne kadar 100 kadar milyarder katıldı.

Bill Gates, hala dünyanın en çok kazanan ve kazancını yardım amaçlı harcayan insanlarından biri… Vaktinin çoğunu “Söz Ver” kampanyası ve Bill and Melinda Gates Foundation aracılığıyla yaptığı yardımlar için harcıyor.